Ev Dekorasyonu için Renk Seçimi

Ev Dekorasyonunda Renk Uyumu ve Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunun en önemli bölümünü yapacağınız renk seçimleri oluşturuyor. Mobilyaların, birbiriyle, aksesuarlarla ve evin yapısal elemanlarıyla uyumunda renkler, büyük bir rol oynuyor. Birbirine yakın renk tonlarını kullanarak yapılan dekorasyonlar çoğu zaman uyumlu bir görüntü yaratırken bazen de boğucu bir etkiye neden olabiliyor. Farklı renk kombinlerini denemek ise cesaret istiyor. Peki, ev dekorasyonunda renk uyumu ve seçimi için faydalanabileceğiniz ipuçları neler? Gelin birlikte bakalım.

Salonda Renk Uyumunu Yakalamanızı Sağlayacak Püf Noktaları Keşfedin

Salonda renk uyumu sağlamak için öncelikle döşemeli ürünlerin renk seçimine ilişkin kafanızda bir taslak oluşturmanız gerekiyor. Koltuk rengini belirlemekle işe başlayabilirsiniz. Hayalinizdeki salon koltukları hangi renk? Mavi, yeşil, krem, kahverengi, beyaz, gri… Seçtiğiniz renk hangisi olursa olsun İder Mobilya’da dilediğiniz renkte farklı koltuk modeli bulabilirsiniz. Hera, Odella, Misya ve Tlos koltuk takımları ile klasik tarza uygun asil bir görünüm yakalayabilir; Venedik, Siena ve Demre gibi koltuk modellerinde yapacağınız renk kombinasyonlarıyla modern ve çağdaş dekorasyonlara imzanızı atabilirsiniz. Koltuklarınız krem, bej ve beyaz gibi açık ve nötr tonlardaysa, kontrast yaratacak kahverengi, siyah ve gri gibi renklerdeki berjerlerle salonunuza hareketlilik katabilirsiniz. Dilerseniz düz renk koltuklarınızı, geometrik desenlerle bezenmiş berjerlerle de bir arada kullanabilirsiniz. Halı ve perde seçimlerinizde belirlediğiniz bu iki temel rengi içeren farklı alternatiflere göz atabilir veya krem/ kahve tonlarına eşlik eden bir turuncu, ya da beyaz ve gri konseptini tamamlayan lacivert tonlarındaki bir perde veya halı seçimiyle salonunuzun göz alıcı güzelliğe kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Yatak Odasında Bütünlük Sağlamak İçin Renk Kombinleri Nasıl Olmalı?

Yatak odanızda renk uyumu sağlamak için öncelikle bu mekânı hangi dekorasyon stiline göre dekore etmek istediğinize karar vermelisiniz. Modern mi yoksa klasik mi? Avangart, country, vintage, retro veya İskandinav tarzı da olabilir. Stilinizi belirledikten sonra mobilya seçimlerine başlayabilirsiniz. Ahşap mobilyalar, pek çok dekorasyon stilinde kullanılabilir ve farklı renkteki yatak başlıklarıyla da kombinlenebilir. Ancak işinizi sağlama almak istiyorsanız İder’in Antissa yatak odası takımına göz atmanızda fayda var. Aynı renkteki yatak başlığı ile sağladığı kusursuz uyum yatak odanızın renk bütünlüğünü sağlamaya yetecektir. Ahşap ve metalik sarı detaylarla zenginleştirilen bu modeli tamamlamak için mat, altın rengi perdeler ve ahşap tonuna yakın kahverengi şık bir halı tercih edilebilir. Mobilyalarda bulunan altın renkli detayları tamamlamak için aksesuarlarda krom ve bakırdan uzak durmalı, yine mat altın renklerine yönelmelisiniz.

Genç Odaları İçin Etkileyici Renk Kombini Önerileri

Genç odası dekorasyonunu sıradan iç mekân dekorasyonlarından ayıran önemli bir özellik var: o da gençlerin sahip olduğu bitmek tükenmek bilmeyen enerji! Bu enerjiyi yeri geldiğinde dengeleyebilecek yeri geldiğinde ise verimli şekilde kullanmalarını sağlayacak bir odaya sahip olmak ise her gencin hakkı. Öyleyse genç odası renk kombinlerine ilişkin bu önerilere kulak vermenizde fayda var.

Sarı ve siyah kombini: Trendlere önem veren gençlerin enerjisini daha da yükseltecek bir renk olan sarı, siyah ile kombinlendiğinde hem dekorasyon modasına uygun hale geliyor; hem de uyumlu bir genç odası dekorasyonuna sahip olmanızı sağlıyor. Bu anlamda İder’in Asos Genç Odası Takımı’nı değerlendirebilirsiniz. Beyaz renkli bir halı ve perde seçimi ile bu takımı daha sade bir görünüme kavuşturmanız mümkün.

Yeşil ve kahverengi uyumu: Doğadan ilham alan bir renk kombini önerisi olarak yeşil ve kahverengini genç odası dekorasyonunda kullanabilirsiniz. Ahşap mobilyalara eşlik eden yeşil, natürel bir yatak başı kumaşı, son derece doğal ve şık bir genç odasına sahip olmanızı sağlayacaktır. Tercihiniz, doğayı anımsatan bu renk kombininden yanaysa İder Mobilya’nın Arinna Genç Odası Takımı’na göz atabilirsiniz.

Dekorasyonda Renk Uyumunu Taçlandıran Aksesuarlar

Mobilya seçimlerinin yanı sıra dekorasyona son noktayı koyan aksesuar seçimlerinde de renk uyumuna önem vermeniz gerekiyor. Mobilyalarınız birbiriyle ve mekânla ne kadar uyumlu olursa olsun, yanlış aksesuar seçimleri bazen dekorasyonun bütün güzelliği alıp götürmeye yetiyor. Bu anlamda her türlü renk kombiniyle eşleşen aksesuar seçenekleri İder Mobilya’da sizi bekliyor. Bakır, bronz, altın renklerindeki antika görünümlü biblo ve vazolar bunlardan bazıları. Doğal materyallerle donattığınız bir mekânda kullanacağınız hasır sepet ve metal mumluk modelleri de pek çok renkle kolayca uyum sağlayabilecek bir tarza sahip. Dilerseniz siz de İder’in, evizin dekorasyonunda hakim olan renklere uyum sağlayacak birbirinden şık aksesuar modelleri arasından seçiminizi yapabilirsiniz.