2019 Yılında Dahi Dikkat Çekici Zamansız Dekorasyon Fikirleri

2019 Yılında Dahi Dikkat Çekici: Zamansız Dekorasyon Fikirleri

İnsanın kendini en rahat hissettiği alan şüphesiz kendi evidir. Evde sahip olduğumuz rahatlığı ve huzuru artırmak için de çoğu zaman ev dekorasyonu fikirleri alıp uygulamaya çalışırız. Ancak sürekli değişen modaya uyum sağlamaya çalışmak beraberinde bazı sorunları getirir. Sürekli bir değişim yapmak hem zaman kaybı hem de masraf olarak görülür. Zamandan bağımsız olarak uygulanan ev dekorasyonu fikirleri ise bu olumsuzlukları yaşamamak için alınacak en iyi önlemdir. Bu şekilde evinizi her döneme uyum sağlayacak şekilde dekore edip dilediğiniz zaman çeşitli ev dekorasyon ürünleri ile değişiklik yapabilirsiniz.

Hayat Kurtarıcı Klasik Seçimlerle Zamansız Olun

Klasik mobilyalar, istediğiniz gibi kişiselleştirmeye daha elverişli olduklarından zamansız ev dekorasyonu fikirleri için oldukça ilham verici alanlar sunar. Hoşunuza giden ama karmaşıklıktan uzak bir renk belirleyerek klasik mobilyalarınızı seçmeye başlayabilirsiniz. Desenler ve iddialı renkler seçmek yerine krem, bej, kahverengi ve beyaz gibi soft renkleri kullanarak ileride yapacağınız değişimler için avantaj kazanabilirsiniz. Üstelik tek bir renk seçmek yerine birbiriyle uyumlu renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Böyle bir uyum yakalamak istiyorsanız açık ve koyu olmak üzere iki temel renk seçmek daha sağlıklıdır. Örneğin; kahverengi ve krem rengi mobilyaları seçmek hem kendi içinde bir uyum sağlar hem de diğer eşyalarda renk seçimi için geniş bir renk seçeneği sunar. Öte yandan mobilya seçiminde dikkat etmeniz gereken iki önemli konu daha var. İlk olarak seçeceğiniz mobilyayı uzun süre kullanacağınız için sağlamlığına dikkat etmelisiniz. Bir diğer konu ise mümkün olduğunca sade ama beklentilerinizi karşılayacak bir tasarımı seçmeniz. Zaman içinde beğenileriniz değişse bile kullandığınız mobilyada aradığınız özellikler büyük ölçüde aynı kalacaktır. Bu nedenle ayrıntıları hafife almadan karar vermeniz gerekir.

Aynalarla Evinize Yeni Bir Boyut Kazandırın

Ev dekorasyonu fikirleri için sadece boş ve yatay alanları kullanabileceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çok küçük bir alanı işlevsel yapmanın ya da çok büyük bir alanı orantılı bir şekilde doldurmanın yolu evinizin duvarlarını kullanmaktan geçiyor. Duvar dekorasyonunda temel olarak evinizin büyüklüğüne dikkat etmeniz gerekiyor. Küçük bir evde yaşıyorsanız aynalar en büyük kurtarıcınız olacaktır. Duvarınıza orantılı olacak biçimde kullanacağınız aynalar sayesinde odanızın boyutu olduğundan daha geniş görünecek ve ferah bir alana sahip olacaksınız. Bunun için evin çoğu duvarını aynalarla doldurmak yerine, odada belirleyeceğiniz tek bir duvarda geniş bir ayna kullanmak daha doğrudur. Eğer daha büyük bir alana sahipseniz duvar dekorasyonu için daha fazla alternatifiniz olabilir. Ancak aşırıya kaçıp karmaşa yaratmaktansa uygun boyutlarda duvar saatleri ve tablolar kullanabilirsiniz. 

Kişiliğinize Uygun Modern Bir Dokunuş: Metal Tablolar

Sizi en iyi yansıtan şey yaşadığınız alandır. Zamandan bağımsız ev dekorasyonu fikirleri de kendinizi yansıtmanız için size daha fazla imkân sunar. Önemli olan seçtiğiniz klasik parçalara kendinizden ne katacağınızdır. Örneğin, çok sade ve açık tonlarda mobilyalarınız sizin renkli kişiliğinizi yansıtmıyor olabilir. Ancak salonunuzda kullanacağınız canlı renklerden oluşan bir halı ile bunun üstesinden gelebilirsiniz. Böylece hem kişiliğinizi yansıtmış hem de kontrast yaratarak dekorasyonunuza yeni bir boyut getirmiş olursunuz. Öte yandan metal her zaman zarif bir şıklık ve modernlik ile özdeşleştirilir. Siz de daima modernlikten yanaysanız klasik tablolar yerine metal tablolara geçebilirsiniz. Tarihe damga vurmuş bir kişi ya da sevdiğiniz bir havyar figürü olan metal tablolardan kullanabilirsiniz. Alanınıza daha büyükse dünya haritasını metal şekliyle de duvarınıza yerleştirebilirsiniz. Yine aynı şekilde metal aksamlı bir kitaplığın raflarını, sevdiğiniz kitaplar ve zevkinize uygun aksesuarlarla doldurabilirsiniz. Sonuç olarak, ev dekorasyonu aksesuar kullanmadan sizi hiçbir zaman tam anlamıyla yansıtmayacaktır.

Evinizin Her Alanı Sizi Yansıtsın

Ev dekorasyonu denildiğinde akla genel olarak salon, oturma odası gibi yerler gelir. Fakat gerçekte bütün yaşam alanınız bu odalardan ibaret değildir. Bu nedenle ev dekorasyonu fikirleri evinizin genelini kapsadığı sürece konforunuz da kesintiye uğramayacaktır. Dekorasyona başlarken odalarınızda bir bütünlük kurmak isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Eğer her odada kendinizden bir başka parçayı göstermek istiyorsanız bir odadan başlayıp zaman geçtikçe dekorasyon çalışmalarınızı genişletebilirsiniz. Eğer evinizde oda sayısı fazlaysa bu şekilde bir dekorasyon planı daha doğru olacaktır. Ancak evinizde bütünlükten yanaysanız bunun için her şeyi önceden düşünmelisiniz. Zamansız ama birbiriyle uyumlu ev dekorasyonu fikirleri için aynı modelde salon, yemek odası ve yatak odası takımlarından yararlanabilirsiniz. 1+1 ev dekorasyonu için de uyum daha sağlıklı bir tercih olacaktır. Çünkü odalar arasında mesafe azdır ve çoğu zaman farklı kullanım alanlarını birbirinden ayırmak mümkün değildir. Keskin geçişler yerine sizi yansıtan bir düzen yaratabilirsiniz.