Ferah ve Aydınlık Odalar

  • 10 Duvar Dekorasyonu Fikri

Ferah ve Aydınlık Odalar: 10 Duvar Dekorasyonu Fikri

Duvar dekorasyonu ev dizaynının en önemli noktalarından biridir. Çünkü duvarlar kapladığı alan bakımından bir odanın en geniş bölümünü oluşturur. Bu yüzden evin diğer kısımları kadar ilgiyi hak eder. Çıplak bir duvar tıpkı yatağınızı kapatan sade beyaz bir yatak örtüsü gibi estetikten uzak bir görüntü meydana getirir. Ev duvar dekorasyonu ise yatak odasından oturma odasına kadar adım attığınız her alana zarafet katar. Odadaki diğer unsurların yarattığı atmosferi tamamlar, güçlendirir, zenginlik kazandırarak sizi boş bir duvarın sıkıcı görüntüsünden kurtarır. Eğer siz de duvarınızı dekore ederek hayat vermek istiyorsanız ilk önce şunu bilmelisiniz: Duvarınızdaki her unsur birbirini tamamlamalı, uyum içinde olmalı; dolayısıyla kullanacağınız her dekoratif unsura aynı bütünün birer parçasıymış gibi muamele göstermeli, buna göre seçmeli, hatta buna göre dizmelisiniz. İşte duvar dekorasyonu örnekleri konusunda size fayda sağlayacak 10 öneri…

Tek Renkle Yetinmeyin

Duvar dekorasyonu için ilk adım olan duvar rengini belirlemekte birçok insan sıkıntı çeker, çünkü doğru rengi bulmak her zaman zordur. Bu yüzden bizim tavsiyemiz alışılmışın dışına çıkın ve duvarlarınızı tek renkle sınırlamayın. Böylece zevkinize göre evinize klasik, modern ya da retro bir hava katabilirsiniz. Örneğin; çitf renk kullanarak duvarlarınızı koyu yeşil ve fildişi renklerine boyayabilir; vintage bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Bunun dışında seçtiğiniz bir renkle duvarı tamamen boyayabilir, ardından birkaç farklı renkle duvarınıza doğa unsurlarından geometrik biçimlere kadar çeşitli desenler çizebilirsiniz.

Doğru Dekoratif Unsuru Bulun

Duvar dekorasyonu sadece boya-badana işlemlerinden ya da duvar kâğıdından ibaret değildir. Elbette, evdeki genel dekorasyona uyumu bakımından duvarınızın rengi oldukça önemlidir, ancak duvara yerleştireceğiniz doğru bir dekoratif unsur en az duvar rengi kadar güçlü bir etki yaratır. En basit; TV’nizi doğru bir açıyla duvara yerleştirmek bile etkileyici bir dekoratif sonuç doğurur. 

Daha Az Aksesuar, Daha Çok Zarafet

Boşluk ve sadelik mantığı duvar dekorasyonu için vazgeçilmezdir. Bu mantık odanızın kaosa sürüklenmesini önler, duvarınızın oda ile uyumunu arttırır, incelikli bir hava yaratır. Duvarlarınızda ne kadar az eşya kullanırsanız birbirini o kadar tamamlayan bir görünüm yakalarsınız. Örneğin; duvarınızı çerçeveletilmiş aile fotoğraflarıyla süslemek minimal dekorasyon tarzına güzel bir örnektir.

Doğru Dizilim, Daha Şık Görünüm 

Kullandığınız dekoratif unsurların duvardaki konumunu ve birbirine mesafesini özenle belirlemelisiniz. Böylece göze batan, rahatsız edici bir duvar dekorasyonu yerine simetrik ve şık bir sonuç elde edersiniz. Bunu becerebilmenin en kolay yolu, ortak aksesuarlar kullanmaktır. Birden fazla parçadan oluşan bir kanvas tablo seti işinizi fazlasıyla görür.

Modern Tasarıma Sahip Ürünler 

Eğer odanızda bilinçli bir şekilde retro bir hava yaratmak niyetinde değilseniz güncel trendi yakalamak için modern tercihler yapmalısınız. Farklı geometrik hatlara sahip eşyaları doğru açılarda dizerek evinizi sanat galerisi havasına büründürebilirsiniz. Ya da birçok parçadan oluşan ve bir araya geldiğinde tek bir tabloyu oluşturan ürünleri tercih edebilirsiniz.

Metal Tablolarla İçinizdeki Sanatçıyı Uyandırın

Duvarınıza sanatsal bir dokunuş kazandırmak için tercih edebilirsiniz. Siyah döküm boyadan imal edilen özel tasarım metal tablolar, zevklerinize göre tercih edebileceğiniz onlarca farklı seçeneğe sahiptir. Askı aparatları ile duvara kolayca asılır. Stilize ve etkileyici bir görünüm kazandırır.

Daha Geniş Bir Görünüm İçin Ayna Kullanın

Duvar dekorasyonu modelleri konusunda en çok tercih edilen ürünlerden biri hiç şüphesiz aynadır. Ev ortamına zenginlik ve derinlik katar, dolgunluk kazandırır. Geniş aynalar özellikle ışık alan odalarda harikalar yaratır. 

Bir Saatten Daha Fazlası… 

Sade bir dekorasyon için dekoratif tarzda hazırlanmış birbirinden farklı birçok saat modelinden istediğinizi seçerek odanızda kullanabilirsiniz. Elbette, bir saatin asli görevi size zamanı bildirmektir ama doğru tarza sahip bir duvar saati duvarlarınıza en az diğer eşyalar kadar güç katar.

Kültür ve Sanatı Raflarla Birleştirin 

Eğer duvarınız için seçtiğiniz dekoratif unsurun aynı zamanda işlevsel olmasını istiyorsanız raflar aklınıza gelen ilk seçeneklerden biri olmalı. Raflar şık ve işlevsel olmanın yanı sıra üstüne yerleştireceğiniz biblo, küçük kâse, ufak bitki gibi birçok eşya ile dekorasyonun gücünü katlar. Ayrıca kitaplarınızı dizerek kitaplarınızın gözünüzün önünde olmasını sağlarken dekorasyonunuzu derinleştirebilirsiniz. 

Asma Dolap Alan Kazandırır

Asma dolaplar, işlevsellik ve dekorasyon denince akla gelen bir diğer örnektir. Dekoratif kaygı taşıdığından birçok farklı tasarıma sahiptir. Kapaklı yapısıyla içeriğini gizler, böylece göz önünden kaldırmak istediğiniz her türlü eşyayı rahatça saklamanızı sağlar.