Genç Odası Dekorasyonu


Dikkat Edilmesi Gerekenler

Genç Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gençler için kendi zevklerine göre döşenen bir odaya sahip olmak oldukça önemli. Çünkü genç odası, çocukluktan çıkıp da gençliğe adım attıklarını kanıtlayan bir nitelik taşıyor. Son yıllarda genç odası dekorasyonunda cinsiyet ayrımının da nötrlendiği dikkat çekiyor. Modern tarzda dekora edilen bir genç odasına girdiğinizde ufak detayları dikkate almazsanız kız ya da erkek odası ayrımı yapamayabilirsiniz. Buna rağmen hala kız ve erkek temalı genç odası dekor fikirleri de değerlendirilebilir. 

Odanın Konseptine Karar Verin

Çocuğu için her zaman en iyisini isteyen ebeveynler genç odası dekorasyonu yaparken heyecanlı olabiliyor. Ancak bu noktada dekorasyon için konsept araştırması yaparken çocuklarınızın da fikirlerine önem vermeniz gerekir. Ne de olsa odayı kullanacak olan onlar. Modern bir genç odası dekorasyonu arayışındaysanız son yılların popüler renklerinden olan yeşil ve gri mavi tonlarına hakim olan mobilyaları tercih edebilirsiniz. Özellikle yatak, komodin ve çalışma masasının bir bütün halinde tasarlandığı takımları değerlendirebilirsiniz. Genç odası dekorasyon ürünleri seçimlerini doğru yapmanız konsepti oluşturmanız açısından değer taşıyor. 

Odanın Ölçüleri ile Uyumlu Mobilya Tercihi Yapın

Genç oda dekorasyonu yapılırken evin diğer bölümlerinde de olduğu gibi mobilya ve odanın ölçü bakımından uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekir. Geniş bir oda için minimalist bir dekorasyon yaparsanız eşyalar ne denli şık ve kullanışlı olursa olsun görsel bakımdan zayıflık ortaya çıkar. Büyük ebatlı genç odalarında hem mobilyayı hem de yatağı daha büyük alabilirsiniz. Ayrıca odanın bir kısmını çalıma alanı için dekore edebilirsiniz. Minimal düzeydeki odalar için kullanışlı ve pratik çözümler bulma imkanınız var. Genç odası dekorasyonu yaparken odanın ölçüleri küçük diye üzülmenize gerek yok. Yeni nesil genç odası mobilyalar odadan maksimum verim almanıza yardımcı oluyor. Yatakla bir bütün halinde tasarlanan dolap, çalışma masası ve çekmecelere sahip mobilyalar gençlerin gün içerisinde ihtiyaç duyacağı her şeyi bir arada sunuyor. Geniş iç hacme sahip dolaplar kıyafetlerin yanı sıra çanta ya da ayakkabı gibi eşyalar için de ekstra alan yaratır.

Kullanışlı ve Özgün Alanlar Yaratın

Genç odası dekorasyonu gençlerin hem konfor alanını genişletmeye hem de keyifli zaman geçirmeye yönelik olmalı. Özgün tasarımlar ile genç odasını diğerlerinden ayıran detaylarla dekore edebilirsiniz. Özellikle kitaplar ile arası iyi olan bir genç için şık tasarıma sahip kitaplıklar tercih edebilirsiniz. Müziğe düşkün bir genç için dekore edilen odada ise gitar gibi müzik aletlerine yer verilebilir. Eğer yeteri kadar alana sahipseniz mini bir bateri seti yerleştirebilirsiniz. Ya da duvar müzik aletini ifade eden bir aksesuarla süslenebilir, kanvas tablolardan yararlanılabilir. Genç odası dekorasyonundaki ufak detaylar tamamen sizin hayal gücünüze ve çocuğunuzun zevklerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Çocuğunuzun gün içerisinde dinlenebilmesi için dilerseniz genç odası dekorasyonuna bir berjer ya da konforlu bir okuma koltuğu dahil edebilirsiniz.

Ders Çalışma Alanı Oluşturun

Şık bir genç odası dekorasyonu yaparken odada verimi bir çalışma alanı oluşturmayı ihmal etmeyin. Oda konseptiniz ne olursa olsun mutlaka gençlerin çalışabileceği konforlu bir alan yaratın. Genç odası dekorasyonunda çalışma odası düzenlerken dikkat dağıtıcı detaylardan uzak durun. Ayrıca çalıma masasının gençlere yeteri kadar alan sağladığından da emin olmanızda yarar bulunuyor. Çalışma masasının hemen yanında ya da üstünde bulunan kitaplık ise ihtiyaç duyduklarında istedikleri kitaba hemen erişim sağlamaları açısından pratiklik kazandırır. Çalışma masası kadar sandalyenin de rahat olması ders çalışırken çocukların daha kolay motive olmasını sağlar. Genç odası dekorasyonuna uygun çalışma masası, dolap ve yatak gibi mobilyaları takım halinde satın alabileceğiniz gibi parça parça alarak kendi kombininizi de yapabilirsiniz.