Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mobilya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evinizi dekore ederken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan birisi, mobilya seçimi. Yaşam alanınıza en çok uyan ve beklentilerinizi en verimli şekilde karşılayan mobilyalar ile ideal dekorasyonun sırlarını çözebilirsiniz. Peki, sizin için en uygun mobilyanın hangisi olduğuna nasıl karar vereceksiniz? İşte, bu noktada olaya uzman gözüyle bakmanızı sağlayacak ve en doğru mobilya seçimini yapmanızı sağlayacak püf noktaları sizinle paylaşıyoruz. Hazırsanız, başlayalım.

Aklınızdaki Yerleşim Planını Çizin

Mobilyalarını yenilemek istediğiniz mekânın bir krokisini çizdikten sonra bu kroki üzerinde mekânın yeni yerleşim şemasını oluşturmakla işe başlayabilirsiniz. İlk olarak geçiş alanlarını belirlemenizde fayda var. Kapıdan girildiğinde izlenecek yol, pencere ve balkon kapısı ile odaya giriş arasında kurulacak ilişki, TV ünitesi, gardırop gibi sabit mobilyaların bulunacağı alanlar ve mekân içinde fonksiyonuna göre birbirinden ayırmak isteyeceğiniz bölgelerin (oturma ve yemek alanı gibi) belirtildiği bir taslak çizim oluşturmalısınız.

İdeal Ölçüleri Belirleyin

Oluşturduğunuz taslak çizimi gerçeğe yakın bir hale getirmek için öncelikle söz konusu mekânın duvar genişliklerini ölçmeniz gerekiyor. Ardından her bir kenar uzunluğunu bu kroki üzerine işleyebilirsiniz. Mevcut çizimde geçiş alanı olarak ayırdığınız boşlukların 60 cm’den daha dar olmamasına mutlaka özen göstermelisiniz. Benzer şekilde kapaklı ünitelere yer veriyorsanız bu kapakların açılması için gereken payları da göz önünde bulundurmalı, masa – sandalye yerleşimlerinde sandalyenin ileri geri çekilebilmesine uygun bir yerleşim belirlemeye özen göstermelisiniz. Bu şekilde elinizdeki mekâna en uygun mobilya ölçülerini kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Hangi Dekorasyon Stilini Uygulamak İstediğinizi Seçin

Mobilya alışverişinde her ne kadar mekânın fiziksel özelliklerine uygun mobilya seçmeye özen gösterseniz de estetik kaygılardan uzak bir şekilde yapacağınız seçimlerin sizi tatmin etmesi mümkün olmayacaktır. Bu nedenle, mobilya alışverişine geçmeden önce mutlaka hangi tarzda bir dekorasyon yapmak istediğinize karar vermelisiniz. Klasik, modern, avangart, endüstriyel gibi pek çok farklı dekorasyon stili arasından dilediğinizi seçebilirsiniz. Her tarza uygun ürün seçeneklerine kolayca ulaşabileceğiniz bir adres vermek gerekirse İder Mobilya sizin için ideal! Farklı tasarımlara sahip ürün seçenekleri arasında bulunan Odella ve Tlos koltuk takımlarını, klasik bir salon dekorasyonunda; Zeus ve Sardis yatak odası takımlarını ise modern bir dinlenme alanında tercih edebilirsiniz. Bu örnekleri İder Mobilya’nın zengin ürün gamı sayesinde çoğaltabilir; yaşam alanlarınız için en ideal seçeneklere kolayca ulaşabilirsiniz.

Renk Uyumuna Önem Verin

Mobilya seçimlerinin olmazsa olmazı, mekânın genelinde sağlanacak renk uyumudur. Ölçüleri ve konsepti belirledikten sonra bu parametrelere uygun olarak yapacağınız seçimlerde farklı nesnelerin renk ve desenlerinin birbiri ile uyumunu göz önünde bulundurmanız şart. Koltuk takımınızın rengi, seçtiğiniz berjerle bir ilişki kurmalı. Yatak odanızda mobilyalarınız ile yatak başlığı arasında uyum veya kontrast yaratılmalı. Benzer şekilde mekânın yapısal özelliklerini de renk konusunda önemsemeniz gerekiyor. Duvar boyası, duvar kağıdı, fayans, parke ve mermer gibi yapısal unsurların renk ve desenleri ile mobilyalarınızın birbirini tamamlaması çok önemli. Bu anlamda hemen her renk parke ile kombinleyebileceğiniz birbirinden şık İder Mobilya ürünlerine göz atabilirsiniz. Yatak odanızda farklı renk arayışlarındaysanız, doğal ahşap mobilyalara eşlik eden frapan karyola tasarımıyla Perge yatak odası takımını deneyebilir; koyu renklerde bir salon dekorasyonu için Venessa yemek odası takımını düşünebilirsiniz. Duvarlarınız açık renk ve içinde bulunduğunuz mekân yeterince genişse koyu renk mobilyaları denemekten çekinmeyin. Karanlık ve küçük mekânlarda ise beyaz ve beyaza yakın açık tonlardaki mobilya takımlarını değerlendirebilirsiniz.

Siz de eviniz için en ideal ölçü, renk ve tarza sahip mobilyalarla başarılı bir dekorasyona imza atmak istiyorsanız, İder Mobilya’da sizi bekleyen birbirinden şık alternatifler arasından dilediğinizi seçebilirsiniz.