Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır ?

Helen Koltuk Takımı
https://www.idermobilya.com/helen-koltuk-takimi-9912

Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde en çok zaman geçirdiğiniz, özel misafirlerinizi ağırladığınız ve hoş sohbetler yaptığınız evin merkezi olan salonda konforun yanı sıragöz alıcı dekorasyon yaratmak istersiniz. Ancak dikkat! Salon dekorasyonu içerisinde kullandığınız renkler, objeler ve mobilyalar salonun daha küçük veya karanlık görünmesine sebep olabilir. Bu nedenle dekorasyon içerisinde salonun genişliğine göre birbirine uyumlu eşyalar kullanmaya özen göstermeniz gerekir. Gösterişli, özenli, göz alıcı ve konforlu dekorasyon için mobilyalardan aksesuarlara, duvardan zemine, dokulardan renklere ve biçimlere kadar birçok noktayı bilmeniz gerekir. Dekorasyondan önce tarzınızı belirlemelisiniz. Buna göre salonunuzu gösterişli, göz alıcı, sofistike, klasik ya da minimalist bir şekilde dekore edebilirsiniz. Diğer yandan hem göze hitap edecek hem de huzur verecek farklı stil ve konseptleri de uygulayabilirsiniz. Ferah, huzur veren ve konforlu salon dizaynı nasıl yapılır gelin birlikte inceleyelim.

Minimalist Mobilyalarla Salonunuzu Olduğundan Büyük Gösterin

Küçük bir salona sahipseniz bazı dekorasyon hileleri ile kendinize daha çok yaşam alanı yaratırken salonunuzu olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz. Bu noktada açık renk mobilyalar yardımınıza koşabilir. Büyük boyutlu bir salona sahipseniz de, yine minimalist mobilyalarla daha ferah görünüm elde etmeniz mümkün. Dekorasyonda halı, aksesuar gibi parçalarda canlı renk tercih ederken, büyük desenli mobilyalar yerine daha küçük desenli ya da düz mobilyalar kullanmanız salonun modern görünmesini ve yeniliğe açık olmasını sağlar. Oturma grubu, koltuk, orta sehpa ve halıdan oluşan bir merkez oluşturarak son derece davet edici bir etki yaratabilirsiniz.

Derinlik Etkisi İçin Salon Dekorasyonunda Cam ve Ayna Kullanın  

Salon dekorasyonu örnekleri arasında sıklıkla görülen cam ürünler ve aynaların sırrı derinlik etkisi vermesidir. Özellikle salon dekorasyonu içerisinde cam masa, sehpa ve cam aksesuarlar kullanarak havadar bir mekan yaratabilirsiniz. Ayrıca, salon duvarı dekorasyonunda büyük veya kristal taşlarla süslenmiş çerçeveli aynalar kullanarak görkemli bir görünüm elde edebilirsiniz. Aynı etkiyi cam aksesuarlar ile de yakalayabilirsiniz. Gösterişli bir salon elde etmek isterken abartı nedeniyle yorucu bir ortam yaratmamak için cam ve aynaları aynı anda birden çok kullanmamanız gerekir. Cam aksesuarların yanında porselen gibi mat görünüme sahip aksesuarlar kullanarak dengeyi kurabilirsiniz.

Aydınlatmalarla Dekorasyona Katkı Sağlayın 

Aydınlatma ürünleri boyutları ve şekilleriyle salon dekorasyonunda önemli bir yere sahiptir. Doğru aydınlatma ürünleriyle rahat edeceğiniz bir atmosfer yaratabilirsiniz. Bunun için birden fazla aydınlatma seçeneğini bir arada kullanmanız şart. Özel tasarım tavanlarda veya çerçeve ya da raf arkasında led lambalar kullanarak hem istediğiniz alana pratik bir şekilde vurgu yapabilir hem de dekorasyonunuza katkı sağlayabilirsiniz. Aplik kullanarak yumuşak aydınlatmalarını destekleyebilirsiniz. Salon dekorasyonu içerisinde şık bir avize ve lambadere de yer vererek hoş bir ortam sağlayabilir ve tüm salona ışık saçabilirsiniz.

Tarz Çatışması Yaşamayın

Dekorasyonda farklı tarz ürünleri kullanarak karmaşa yaratmak yerine aynı tarza sahip parçalarla bütünlük elde etmeniz şık bir çizgi yakalamanızı sağlar. Salon dekorasyonu içerisinde  modern tarzda bir mobilya tercih ettiyseniz, tv ünitesi, halı, konsol, masa gibi oda içerisinde bulunan diğer ögelerin aynı tarzı yansıtmasına dikkat etmeniz elit bir görünüm sağlar. Dekorasyon içerinde modern ve klasik parçaları bir arada kullanmanız tarz çatışmasına neden olabilir. Bu nedenle her ürünün aynı lisanı konuşmasına dikkat etmeniz gerekir. 

Salon Dekorasyonunda Şıklığı Yakalayın

Salon dekorasyonu yaparken modern ya da spor tercihinize bakmaksızın tarz ve renk kombini yaparak şık bir ortam yaratabilirsiniz. Tekdüze olan dekorasyonda uygulayacağınız küçük dokunuşlarla elegan görünüm elde edebilirsiniz. Geniş, rahat olan spor koltuk takımınızda kullanacağınız farklı desenli kırlentler, kilim desenli koltuk şalı ve televizyonda film keyfiniz sırasında kullanabileceğiniz örtü veya battaniyeler ile spor şık bir kompozisyon oluşturabilirsiniz. Ağır avangart (oyma ahşaplı ve klasik) modeller kullandığınızda da püsküllü halılar, sade kırlentler, bir köşede halı rengiyle uyumlu lambader ve birkaç resim çerçevesiyle salonda şıklığı yakalayabilirsiniz. Dilerseniz salonunuzda modüler tasarımı sayesinde her alana uyarlanabilen köşe koltuk kullanabilirsiniz. Köşe koltuk kullanılan dekorasyonda yine renkli yastıklar kullanarak ve yan sehpalar kullanarak kolaylıkla dekore ederek ortaya şık bir tasarım çıkarabilirsiniz.